Škoda 2024

Čínské jednotky v Rumunsku a Srbsku


publikováno 20. 05. 2024 17:39


Jak jsme předeslali v ŽM 4/24 (str. 69), během dubna krátce po sobě dorazily do jižní Evropy elektrické jednotky čínské výroby hned pro dva dopravce. Jedním z nich je soukromý rumunský dopravce Astra Trans Carpatic (v němž je polovičním spoluvlastníkem vagónka ASTRA Vagoane Călători).

Dne 23. 4. 2024 byla z přístavu Constanta převezena do Bukurešti třívozová jednotka SFEMU EU01, jejímž výrobcem je závod CRRC Sifang. Koncern CRRC se, ve společném nabídkovém konsorciu s ASTRA Vagoane Călători, účastnil dvou soutěží vypsaných rumunským úřadem ARF (Autoritatea pentru Reformă Feroviară - Úřad pro železniční reformu), a to na třívozové jednotky RE-R a na šestivozové jednotky RE-IR1. 

Jak jsme podrobněji popsali v ŽM 1/24 (str. 27), obě soutěže byly provázeny průtahy, odvoláními a dalšími obstrukcemi a nakonec v nich zvítězily firmy PESA (objednáno 40 jednotek RE-R) a Alstom (objednáno 20 jednotek RE-IR1 s později rovněž potvrzenou opcí na 17 dalších). Jak koncern CRRC sám oznámil počátkem května 2021, získal tehdy pro tento typ tzv. Dílčí stanovisko o ověření (ISV - Intermediate Statement of Verification) pro certifikaci TSI.

Rovněž v závěru letošního dubna byla přes přístav Koper dopravena do Srbska první z elektrických jednotek od CRRC pro společnost Srbija Voz. Jednotky s nejvyšší rychlostí 200 km/h jsou určeny k provozu na trase mezi Srbskem a Maďarskem, kde je na srbském území nyní již dokončována stavba nové tratě. Údaje o velikosti zakázky se liší, oficiální zpráva na stránkách CRRC uváděla, že tento podnik v říjnu 2023 uzavřel se srbským ministerstvem výstavby, dopravy a infrastruktury kontrakt na 20 čtyřvozových jednotek.

Nyní některá média hovoří o dodávce pěti jednotek, podle dostupných informací by pro plánovaný provozní koncept mezi Bělehradem a Budapeští mělo být zapotřebí 19 jednotek. Samotný dopravce Srbija Voz nikdy oficiálně neinformoval o kontraktu ani o dopravení první jednotky a na náš přímý dotaz jeho tisková mluvčí pouze uvedla, že „nově pořízené vlaky zatím nejsou tuzemskému publiku představeny, čekají na nadcházející certifikaci, takže více informací v tuto chvíli nemůžeme poskytnout“.

Související novinky