Stavba depa promo
Škoda 2024

WSMR - nový open access dopravce v UK


publikováno 17. 03. 2024 20:14


Dne 14. 3. 2024 firma Alstom oznámila, že plánuje provozovat novou osobní železniční dopravu ve Velké Británii. Ve spolupráci s poradenskou firmou SLC Rail půjde o open access dopravce Wrexham, Shropshire and Midlands Railway (WSMR). Jak název napovídá, vlaky budou spojovat Wrexham (město na severu Walesu), Shropshire (hrabství v regionu West Midlands) a Midlands (centrální část Anglie, která sousedí s Walesem, severní Anglií a jižní Anglií), a to s Londýnem, kde budou zajíždět do stanice Euston. V regionu West Midlands se vlaky WSMR vyhnou Birminghamu - jedné z nejpřetíženějších částí britské železniční sítě.

Návrh počítá s provozem pěti párů vlaků denně od pondělí do soboty, přičemž v neděli by měly jezdit čtyři páry. Vytvořeno by mělo být asi 50 nových pracovních míst. Předpokládá se, že provoz by mohl být zahájen v roce 2025, proto společnost WSMR předložila dne 14. 3. 2024 Úřadu pro železnice a silnice (ORR, Office of Rail and Road) oficiální žádost. Podrobnosti týkající se vozidlového parku, značky a služeb budou oznámeny později.

V souvislosti s touto aktivitou je třeba připomenout, že jeden open access dopravce s podobným názvem již ve Velké Británii dříve působil - v letech 2008 až 2011, dokonce pod stejnou zkratkou WSMR. Ta ovšem tehdy znamenala Wrexham, Shropshire & Marylebone Railway, přičemž Marylebone je názvem stanice, která byla obsluhována v Londýně. Společnost využívala soupravy starších vozů typu Mark 3 s řídicími vozy typu DVT a motorovou lokomotivou řady 67.

Firmy Alstom, která má v nové společnosti WSMR většinový podíl, jsme se zeptali, zda bude pro tuto aktivitu dodávat motorové jednotky.
Odpověď: „Jakmile bude žádost WSMR schválena ORR, budeme moci sdělit podrobnosti o předpokládaném schématu provozu. Je nepravděpodobné, že bychom na začátku měli nový park, ale zvážíme to v pozdější době, během fungování provozu.“

U firmy Alstom jde o první aktivitu tohoto druhu ve Velké Británii (navíc ve spojení s jiným subjektem). Nikoliv však ve světě, neboť tento výrobce je provozovatelem vlaků v Severní Americe, kde působí v různých příměstských železničních systémech a letištních automatizovaných systémech (převzatých od firmy Bombardier Transportation). Alstom například zajišťuje provoz pro společnosti GO Transit a SunRail.

Související novinky
Štítky
Sdílejte