Železniční magazín 5/2023

Podíly dopravců na výkonech v nákladní dopravě v ČR, na Slovensku a v Polsku v roce 2022

Rok 2022 sice pro běžný život již znamenal uvolnění z koronavirové pandemie, avšak hospodářství přinesl jen malou úlevu. K tomu se přidávají další vlivy současné geopolitické situace, takže je skoro nemožné rozklíčovat, která z nich je tou hlavní pro změny v objemech přepravních výkonů. Na zhodnocení meziročního vývoje nákladní železniční dopravy v ČR, na Slovensku a v Polsku se zaměřují naše tradiční statistiky spojené s odborným komentářem.

Snímek:

V rámci dlouhodobé spolupráce nechalo ČD Cargo letos jednu ze svých lokomotiv TRAXX, 388.015, uvést do polepů prezentujících z jedné poloviny skupinu METRANS a z druhé poloviny ČD Cargo. Na snímku je zachycena dne 10. 4. 2023 za zastávkou Sruby v čele jednoho z vlaků jezdících mezi českými terminály (Praha-Uhříněves nebo Česká Třebová) a Hamburkem.

Skončil provoz samostatných poštovních vlaků

V dalším rozsáhlém tématu se ohlédneme za koncem samostatných poštovních vlaků v ČR, načež v navazujícím článku Železniční přepravy pošty ve Švýcarsku přinášíme informace o přepravách tohoto druhu v této "železniční velmoci".

Snímek:

Sestava jednoho z posledních vypravených vlaků Nex 60057 Praha-Malešice - Ostrava hl. n. na vlečce České pošty v Praze-Malešicích dne 27. 4. 2023 s lokomotivou 742.136 ČD Cargo.

Znovuzrození vozu M 290.002 (1)

Vzhledem k tomu, že modelová část ŽM 5/23 představuje nový model vozu M 290.002 ve velikosti H0 od firmy KADEN, naskytla se vhodná příležitost se náležitě věnovat "Slovenské strele". Největší článek v ŽM 5/23 tedy obsahuje pojednání o konstrukci a obnově tohoto unikátního vozidla; přesněji řečeno jde jen o první část, neboť podklady jsou tak rozsáhlé, že se do jednoho čísla nevejdou, a tak zajímavé, že by byla škoda je krátit...

Snímek:

Čerstvě dokončený vůz M 290.002 během zkušební jízdy, zachycený dne 13. 12. 2020 v Přerově.

A mnohem více!

Skutečnost
 • Kolejdoskop
 • Spektrum
  Podíly dopravců na výkonech v nákladní dopravě v ČR, na Slovensku a v Polsku v roce 2022
 • Panorama
  Skončil provoz samostatných poštovních vlaků
 • Obzor
  Železniční přepravy pošty ve Švýcarsku
 • Kaleidoskop
  Malmbanan: snížení hmotnosti na nápravu místo zvýšení
 • Album vozidel
  Znovuzrození vozu M 290.002 (1)
Model
 • Skutečnost a model
  Model a stavebnice vozu M 290.002 ČSD ve velikosti H0 od firmy KADEN
  Soutěž s firmou KADEN o model a stavebnici modelu vozu M 290.002 ČSD
 • Novinky na trhu
 • Aktualita
  Patagonie Miniatur Wunderlandu
  Vlajková prodejna firmy Piko v Sonnebergu
 • Představujeme kolejiště
  Minimodel Europa - kolejiště s námětem česko-slovenského pohraničí v H0