Stavba depa promo
Škoda 2024

Prezentace jednotek Moravia


publikováno 28. 08. 2022 12:58


Rozděleny jsou na 31 čtyřvozových jednotek řady 530 a šest dvouvozových řady 550. Souhrnně byly pojmenovány jako Moravia a jejich výroba byla zahájena před dvěma roky. Finanční objem celého projektu činí 6,651 mld. Kč a kraj na něj bude čerpat dotaci z Operačního programu Doprava ve výši 5,5 mld. Kč, což znamená přibližně 85 %.

V současné době probíhá schvalovací proces na Drážním úřadě a očekává se, že v průběhu letošního podzimu bude zahájen zkušební provoz s cestujícími. Nové vlaky budou jezdit zejména na páteřních linkách S2 Křenovice horní nádraží - Sokolnice - Brno - Blansko - Skalice nad Svitavou - Letovice a S3 Níhov - Tišnov - Brno hl. n. - Vranovice - Šakvice - Hustopeče u Brna, resp. Tišnov - Brno hl. n. - Židlochovice. Zatím budou jednotky provozovány Českými drahami, od prosince 2024 má Moravie provozovat dopravce vzešlý z krajské soutěže.

Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje, uvedl: „Jsme první kraj v České republice, který si koupil vlastní vlaky. Nahradíme tak staré vlaky, jež mají často přes padesát let, což přinese nesrovnatelně vyšší komfort pro cestující. Protože je tradicí, že vlaky jsou nějak pojmenovány, rozhodli jsme se pro názvy, které k jižní Moravě jednoznačně patří, a to pro odrůdy vinné révy. Takže už po cestě do práce můžete jet v třeba Müllerce, Chardonnay nebo Merlotu.“

Pro 31 čtyřvozových jednotek řady 530 jsou určeny tyto názvy: 
- bílá vína (21): Pálava, Aurelius, Florianka, Hibernal, Chardonnay, Irsai Oliver, Erilon, Malverina, Müller Thurgau, Muškát moravský, Muškát Ottonel, Neuburské, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Sauvignon, Sylvánské zelené, Tramín červený, Veltlínské červené rané, Veltlínské zelené,
- červená vína (10): André, Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon, Dornfelder, Frankovka, Merlot, Modrý Portugal, Rulandské modré, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe.

Pro 6 dvouvozových jednotek řady 550 jsou určeny tyto názvy: 
- bílá vína (3): Veritas, Lena, Savilon,
- červená vína (3): Fratava, Rubinet, Neronet.

Rozpis přidělení jednotlivých názvů konkrétním jednotkám ale Jihomoravský kraj nebyl schopen poskytnout.

Související novinky
Sdílejte