Škoda 2024

Zkoušky typu TRAXX3 se systémem EbiCab na Slovensku


publikováno 07. 09. 2023 13:25


Na síti ŽSR probíhají s lokomotivou 188 001 zkoušky činnosti mobilní části ETCS typu EbiCab při jízdě pod dohledem ETCS Level 1 i Level 2.

Jde o jeden z předsériových strojů tohoto typu, pocházejících z roku 2018, které jsou používány ke zkušebním účelům. Ve dnech 5. a 6. 9. 2023 podnikl jízdy z Bratislavy do okolí Púchova a do Kysuckého Nového Mesta pod dohledem zabezpečovače ETCS Level 1 i Level 2, včetně přechodů z nevybavených tratí na tratě s ETCS Level 1. Zkušební jízdy budou v dalších dnech ještě pokračovat.

Na realizaci zkoušek se podílí RegioJet, který zajistil přepravu TRAXXu z ČR na závěsu jednoho ze svých rychlíků, je za účelem zkoušek držitelem povolení k použití vozidla na tratích ŽSR a jízdy probíhají na licenci jeho slovenské dceřiné společnosti.

Schválení mobilní části ETCS typu EbiCab, pocházející z vývoje společnosti Bombardier Transportation, by mělo být docíleno v roce 2024 (viz ŽM 12/22, str. 6), což tedy umožní provoz lokomotiv tohoto typu pod dohledem ETCS, jelikož dosud byly dodávány pouze s EbiCabem.

V nadcházejících dodávkách pro ČD Cargo, které jsou rozděleny na více sérií (jak popisujeme v ŽM 8/23, str. 10), bude ještě následujících deset TRAXXů vybaveno tímto systémem, další by již měly následovat s mobilní částí ETCS typu Atlas z vývoje společnosti Alstom.

Související novinky
Sdílejte