Stavba depa promo
Škoda 2024

RegioFox poprvé s cestujícími na Vysočině


publikováno 16. 01. 2024 17:32


Dne 15. 1. 2024 byly zahájeny zácviky strojvedoucích pro nasazení jednotek řady 847 na Vysočině. Za tímto účelem přejela do Havlíčkova Brodu z Rakovníka jednotka 847.007, tedy jedna z pětice, pro kterou je povolen zkušební provoz s cestujícími. Tenýž den byla nasazena na jeden pár Os vlaků v trase Havlíčkův Brod - Žďár nad Sázavou a zpět. Následující den absolvovala pro změnu obrat z Havlíčkova Brodu do Humpolce a zpět. 

Jak uvádí tisková zpráva ČD o novinkách pro JŘ 2024, dodávky devíti RegioFoxů pro provoz v Kraji Vysočina se očekávají v prvním pololetí 2024 a postupně budou nasazeny především na trati z Havlíčkova Brodu přes Jihlavu do Telče a Slavonic, na spěšných vlacích z Havlíčkova Brodu přes Jihlavu do Znojma a na vybraných spojích z Havlíčkova Brodu do Žďáru nad Sázavou.

Z Pardubického kraje budou na Vysočinu zajíždět další RegioFoxy po trati 238 Pardubice - Havlíčkův Brod. Podle sdělení mluvčího Pardubického kraje zde však budou nasazeny až po finálním schválení - zkušební provoz s cestujícími, probíhající primárně na rameni Praha-Smíchov - Beroun - Rakovník, byl původně povolen do 31. 12. 2023, ale následně prodloužen o půl roku. Podle aktuální tiskové zprávy ČD má výrobce, tedy PESA Bydgoszcz, „nyní zhruba zpoždění tři čtvrtě roku při schvalování“.

Pro Pardubický kraj je určeno sedm jednotek, z nichž 847.011 je rovněž jednou z těch, s nimiž probíhá zkušební provoz s cestujícími; pro Kraj Vysočina jsou určeny až jednotky vyšších inventárních čísel (konkrétní rozdělení vozidel do jednotlivých krajů jsme uvedli v ŽM 4/23, str. 32). Jak pardubické, tak vysočinské RegioFoxy budou však společně dislokovány v Havlíčkově Brodě.

Související novinky
Sdílejte