Předání lokomotivy řady 362 s ETCS Českým drahám


publikováno 12. 05. 2022 11:19


Zástupci sdružení dodavatelů pod vedením společnosti ČD - Telematika spolu s firmou AŽD Praha předali Českým drahám stroj 362.061, který zde reprezentoval proces retrofitů OBU ETCS do lokomotiv 362 WTB, jež jsou jako první v parku ČD plně způsobilé ke komerčnímu provozu pod dohledem ETCS na síti Správy železnic, tedy v režimu Switch-On. 

Prototypovou instalací byla lokomotiva 362.165, která již v polovině roku 2021 úspěšně prošla testy kompatibility traťové a mobilní části ETCS a poté v únoru 2022 získala od Drážního úřadu konečné schválení typu vozidla a jeho uvedení na trh (viz ŽM 2/22, str. 15). Další lokomotivy 362 WTB se sériovou instalací OBU ETCS lze již schvalovat pro komerční provoz pod dohledem ETCS výrazně jednodušším způsobem bez nutnosti doložení celého souboru materiálů čítajícího více než sto dokumentů.

U uvedené řady existuje již 12 kusů vybavených pro provoz pod dohledem ETCS. Z organizačních a provozních důvodů byla pro prezentaci využita lokomotiva 362.061 z pražského depa, jež je na stejné úrovni jako 362.165. Ta je ovšem z brněnského depa a její přeprava do Prahy by si vyžádala mnohem delší stažení z provozu než u pražského stroje.

Popisek ke druhé fotografii: Symbolické přestřižení pásky při slavnostním předání lokomotivy řady 362 WTB, která jako první retrofit OBU ETCS v parku ČD může do komerčního provozu pod dohledem ETCS na síti Správy železnic. Zleva:
Dan Kurucz, výkonný ředitel firmy Alstom pro ČR a Slovensko (firma Alstom Belgium je zde dodavatelem mobilní části ETCS typu Atlas), 
Radek Šafránek, ředitel provozně-technické sekce Drážního úřadu, 
Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah, 
Martin Kupka, ministr dopravy, 
Tomáš Businský, člen představenstva a ředitel úseku telekomunikačních a infrastrukturních služeb ČD - Telematiky, 
Petr Faltus, obchodní ředitel AŽD Praha,
David Wolski, člen představenstva ČD - Telematiky.

Související novinky
Sdílejte