publikováno 19. 08. 2022 10:47
Mezi obdobím od 1. 6. do 25. 6. a následným obdobím od 26. 6. do konce července 2022 došlo v denním průměru ke snížení počtu nákladních vlaků o cca 8,5 %, ze zhruba 67 na 62 denně, resp. celkový počet tras využitých nákladních dopravou klesl z cca 75 na 66 denně (rozdíl představují lokomotivní jízdy). Výluky se na trati Děčín - Drážďany konají již dlouhodobě (modernizace mezi Pirnou a státní hranicí probíhají od roku 2014), za zcela ideálních okolností na ní bylo k dispozici pro nákladní dopravu okolo stovky tras denně.
Je již dlouhodobě ohranou písničkou, že jakákoliv z odklonových variant přes jiné česko-německé přechody představuje nedostatečné alternativy, například z důvodu chybějící elektrifikace, nižší propustnosti tratí, horších sklonových poměrů, zvýšené potřeby vlakových náležitostí, nižší traťové třídy zatížení a v některých případech i kvůli dalším výlukovým pracím na německé straně. To se aktuálně týká provozu přes přechod Vojtanov (přes nějž přejelo za celý červenec jen pět nákladních vlaků).
Celkový počet nákladních (a souvisejících lokomotivních) vlaků, které přejely v součtu přes všechny česko-německé přechody, poklesl z června na červenec o 6 %. Je však pravděpodobné, že pokles objemu přeprav je větší, jelikož přes některé přechody lze jedním vlakem převézt méně zboží než přes Děčín - Bad Schandau; statistiky počtu vlaků jsou zkreslené také takovými případy, kdy je vlak na sklonově náročné trati rozdělen na dva a reálně jeden vlak se pak tedy statisticky změní na dva…
Nadto na přechodech Rumburk, Česká Kubice a Cheb představují velký podíl na trasách využitých nákladní dopravou lokomotivní jízdy (40 - 50 %). Na přechodu Cheb po spuštění aktuálních výluk v údolí Labe dokonce mírně klesl denní počet "skutečných" nákladních vlaků a narostl podíl lokomotivních vlaků.
Vzniklou neutěšenou situaci již dlouhodobě řeší například Svaz chemického průmyslu ČR (s ohledem na koncentraci tohoto odvětví v severních Čechách), jehož zástupci informovali, že má za důsledek nejen zpomalení a zdražení přeprav a prodloužení obrátky vozů (a tedy zhoršení využití už tak nedostatkových náležitostí), ale ve výsledku i snížení přeprav produkce, resp. surovin z/do Německa, resp. návazných směrů. Ve výsledku pak některé přepravy vůbec neproběhly nebo se přesunuly na silnici.
Jelikož výluková činnost na trati do Drážďan je v plánu ještě po dlouhou dobu, probíhá ve spolupráci dotčených stran, MD ČR, sdružení ŽESNAD.CZ a německých partnerů komunikace ve snaze zavést v rámci možností aspoň nějaká reálně dostupná řešení, jako je zavedení veřejných dieselových přetahů nebo postrků na některých úsecích, zrušení nočního dopravního klidu v některých stanicích na české i německé straně nebo schválení provozu dosud neschválených typů lokomotiv alespoň pro zajíždění do pohraniční stanice. Zejména pro překonání nedlouhého neelektrifikovaného úseku Hof - Marktredwitz - Cheb se jako vhodné nabízejí i dvouzdrojové lokomotivy typů EURODUAL či Vectron DualMode, kterých mezi německými dopravci přibývá.
Určitý pokrok byl oznámen po jednání českého ministra dopravy Martina Kupky a jeho saského protějšku Martina Duliga dne 18. 8. 2022 v Königsteinu. DB Netz má zvýšením investic a změnou harmonogramu prací zkrátit období jednokolejného provozu na této trati. Nadto na ní má být zvýšena kapacita z 99 na 147 tras pro nákladní dopravu, byť nebylo věrohodně uvedeno, jakým způsobem a kdy má být tak zásadního zvýšení dosaženo.
Podle dostupných zpráv mají být v nyní rekonstruované stanici Bad Schandau Ost (opět) k dispozici čtyři koleje namísto dosavadních dvou. Čtyři koleje zde bývaly i dříve, ale dvě později přestaly být využívány s předpokladem, že se do budoucna budou snižovat počty přepřahů. K tomu sice částečně došlo, ale přepřahy (a související lokomotivní jízdy zabírající kapacitu) probíhají i nadále z důvodu nasazování vozidel schválených nebo technicky způsobilých k provozu (kvůli změně napěťových soustav) pouze v jedné ze sousedících zemí nebo s ohledem na obchodní vztahy v přepravních kontraktech.
Situace přitom může nabrat na ještě větší vážnosti, až v důsledku aktuální turbulentní situace naroste potřeba provozu nákladních vlaků s energetickými surovinami právě v těchto směrech - například importy uhlí z přístavů Severního moře probíhají již nyní, ale aktuálně jsou na trase do Ostravy spíše odkláněny přes Polsko.
Zatímco přepravy ukrajinského obilí nevedly k jedinému kroku, kdy by železnice překročila svůj stín (přednost určitých vlaků, provoz těžších nebo delších vlaků), mj. s odkazem Správy železnic na to, že “přeprava těchto komodit je plně podle obchodních zájmů jednotlivých dopravců” (což je v zásadě reálně pravda stejně, jako že tyto vlaky jsou obtížně identifikovatelné), může brzy nastat situace, kdy bude opravdu nutné vyřešit určité technické překážky, vzdor zavedeným zvyklostem, současným předpisovým omezením nebo potřebě.
Potenciál na české železnici představuje například stále velmi omezený akční rádius provozu některých typů moderních lokomotiv ve dvojité trakci (zejména Vectronů), který zdržuje a prodražuje provoz již nyní (např. na úsecích Zámrsk - Rudoltice v Čechách nebo Čadca - Český Těšín), nebo omezená hodnota dovoleného zatížení šroubovky.